Smeg 90cm Wallmount T-Shape Rangehood KBTAU900XE
In Stock
Model: KBTAU900XE
It has a stainless steel finish. The Smeg rangehood has a 900mm width with a 580mm height. You can increase the attractiveness of your kitchen thanks to this Smeg rangehood.
Compare benchmark prices
In Stock
Found a better price?
Let us know by entering it here
Additional Services
Overview
Product Specifications
Colour/Finish: Stainless steel
Type: Wallmount
Rangehood Category Size: 90cm
Lights: 2 x 1.3W LED lights
Motor Type: 1 x 230W
Filters: 3 x Aluminium grease filters
Controls: Push button
Fan Speeds: 3 plus Intensive
Ducted or Recirculated: Duct to atmosphere / recirculate 150mm diameter ducting required